The Wenax Q Ultra Kit has a built-in 1300mAh battery and can deliver up to 30W of power. The kit is compatible with GeekVape's Q cartridges with integrated coil, which can hold both 2ml and 3mL of liquid.
Discover the 8 colors available!
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1300 mAh |
| Maximum output | 30W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |