The Legend never stops! Discover the new AEGIS LEGEND 5 KIT !
The Aegis Legend 5 kit uses two 18650 batteries and can deliver up to 200W of power. The kit comes with the Z Sub-ohm Atomizer, which holds up to 5.5ml of liquid. The Atomizer is compatible with Geekvape's Z series coils, including the Z XM (0.15 and 0.40ohm supplied).
The kit is available in 8 colors, 2 of which are racing edition.
/slide-mailing-aegis-legend-5-Geekvape-550x185-neutre.jpg)
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 2 batteries |
| Battery Type | 18650 (not included) |
| Maximum output | 200W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5,5 ml |
| Tank diameter | Ø 26 mm |
| Refill | Top |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm |