GeekVape is back with a Mini version of the Wenax M1 Kit!
The Wenax M1 Mini Kit features an integrated 400mAh battery and can deliver up to 16W of power. The kit works automatically and is compatible with all Wenax M1 and M1 V2 series cartridges with integrated coils, holding up to 2ml of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 400 mAh |
| Maximum output | 16W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |