Aspire presents the new Pixo Neo Pod Kit!
The Pixo Neo Kit features an integrated 1300mAh battery and can deliver up to 30W of power. The kit is compatible with Pixo cartridges, with integrated coil, holding up to 3mL of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| product |
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1300 mAh |
| Maximum output | 30W |
| Draw | MTL, DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |