Here is the Aegis Max 2, worthy successor of the first Aegis Max of Geekvape. This splendid model - also known as Max 100 - will make some admirers in the world of vape. It can not be otherwise in view of the extent of its capabilities: a battery 21700 or 18650 for its operation (not supplied), a maximum power of 100W, a capacity of 5.5 ml and a TFT colour screen of 1.1". All in all, a product not to be missed.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 1 battery |
| Battery Type | 18650 / 21700 (not included) |
| Micro USB | Charging and update |
| Maximum output | 100W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5,5 ml |
| Tank diameter | Ø 26 mm |
| Tank compatibily | 26mm max. |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 810 |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm |