Vaporesso introduces you to the Box GTX One Pro!
The Box GTX One Pro features an integrated 3000mAh battery and can deliver up to 40W of power. The Box can accommodate Vaporesso's Xtank T Atomizer (not supplied), which can hold up to 3ml of liquid. The Atomizer is compatible with all GTX coils from the same brand.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Mods & Boxs |
| Mod type | Regulated boxs |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 3000 mAh |
| Maximum output | 40W |
| Tank compatibily | 22mm max. |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |