The GTX range expands with the new GTX One Pro Kit from Vaporesso !
The GTX One Pro Kit features an integrated 3000mAh battery and can deliver up to 40W of power. The kit is sold with Vaporesso's Xtank T atomizer, which can hold up to 3ml of liquid. The atomizer is compatible with GTX Coils from the same brand.

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 3000 mAh |
| Maximum output | 40W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |