The SX Mini Puremax Signature Kit is back in a new PX Pro version with a new price list !
The Puremax Signature PX Pro Version Kit is equipped with a built-in 1050mAh battery and can deliver up to 30W of power. What's new compared to the old version? A new, ultra-attractive price list and redesigned Anti-Leak PX Pro SX Mini cartridges.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1050 mAh |
| Maximum output | 25W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |