Discover the essential Puremax Kit Pod in a new format with the new Puremax Q !
Small, compact but powerful ! The Puremax Q can deliver up to 35W of power thanks to an integrated 1500mAh battery. It's compatible with the same cartridges as the first Puremax Kit, the Puremax 2 2mL cartridges with integrated coils.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| product |
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1500 mAh |
| Maximum output | 35W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |