Discover version 2 of SX Mini's PureMax Kit !
The PureMax 2 Kit features an integrated 1300mAh battery and up to 35W of power. The kit is compatible with SX Mini's new PX Pro 2 integrated coil cartridges, which can hold up to 2mL of liquid.
The kit is also compatible with Pro cartridges from the same brand.
FIND THE NEW PX PRO 2 CARTRIDGES HERE
.png)
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1300 mAh |
| Maximum output | 35W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |