The Xlim range expands with the new Xlim Pro 2 Kit from Oxva!
The Xlim Pro kit features an integrated 1300mAh battery and can deliver up to 30W of power. It's compatible with all Oxva's Xlim cartridges with integrated coils, including Xlim Top fill and Xlim V2.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1300 mAh |
| Maximum output | 30W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |