GeekVape's Wenax series expands with the Wenax M2 Kit!
The Wenax M2 kit features an integrated 1200mAh battery and can deliver up to 16W of power. The kit is compatible with GeekVape's M series cartridges with integrated coil, which can hold up to 2mL of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1200 mAh |
| Maximum output | 16W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |