The Wenax S3 Evo kit features an integrated 1100mAh battery and can deliver up to 18W of power. It is compatible with GeekVape's new-generation S cartridges with integrated coils, which can hold up to 2ml of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1100 mAh |
| Maximum output | 18W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |