Oxva presents its new Pod Kit with the Oneo !
Compact and well thought-out, it has a battery life of 1600 mAh for a maximum power of 40W. Suitable for MTL and RDL vaping, it uses a 3.5 ml cartridge, adopts an adjustable airflow system and works with built-in, non-replaceable coils.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Beginner |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1600 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 40W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3,5 ml |
| Refill | Side |
| Connector | Others |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |