Vaporesso's Luxe series expands with the new Kit Luxe X2!
The Kit Luxe X2 features an integrated 2000mAh battery and can deliver up to 40W of power. It works with the Luxe X cartridge series, including the new Luxe X Flat cartridges for up to 5ml of liquid, as well as with empty XR cartridges and GTX coils.
FIND COMPATIBLE CARTRIDGES HERE

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 2000 mAh |
| Maximum output | 40W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5 ml |
| Refill | Bottom |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |