Vaporesso is once again adding to its range of Luxe pods with the Luxe X Pro kit! Although its dimensions are very small, it can still develop a maximum of 40W of power for a total autonomy of 1500 mAh.
The kit is optimised for MTL or RDL vape thanks to Luxe X 5 ml cartridges in 0.4 and 0.6 ohm. The kit is also compatible with Luxe XR cartridges for even more possibilities.

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1500 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 40W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5 ml |
| Refill | Bottom |
| Connector | Others |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm |