The KIWI brand lands on the ADNS catalog and introduces you to the Spark Kit!
The Spark Kit features an integrated 700mAh battery and can deliver up to 16W of power. The Kit is compatible with Spark cartridges, with integrated coils which can hold up to 2ml of liquid. The Kit is also compatible with all KIWI cartridges.
The pod is rechargeable via the USB-C port on the underside (USB-C cable not supplied).
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 700 mAh |
| Maximum output | 16W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Drip tip type | Others |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |