Joyetech presents its new Ego Slim Kit!
Joyetech's Ego Slim Kit features an integrated 800mAh battery and up to 18W of power. It works with Joyetech's Ego Slim integrated coils cartridges, which can hold up to 2ml of liquid, and all cartridges in the eRoll series from the same brand.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 800 mAh |
| Maximum output | 18W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |