With the WideWick, Joyetech offers a perfect kit for beginner users. This MTL draw model has an integrated 800 mAh battery, a 2 ml cartridge and a maximum power of 12W. Compact and aesthetically pleasing, this pod also benefits from the WideWick TM technology.

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 800 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 12W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Top |
| Drip tip type | Others |
| Connector | Others |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |