Geekvape creates the Aegis Mini 2, a kit in which it has outdone itself. With its 2500 mAh battery life, maximum power of 100 watts, various operating modes, 1.08" display and the Z Nano 2 atomiser, it is in a league of its own. With its 2500 mAh battery life, maximum power of 100 watts, various operating modes, 1.08" display and the accompanying Z Nano 2 atomiser, it is in a league of its own.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 2500 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 100W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3,5 ml |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 810 |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm |