Discover the new Falcon X 28000 Kit designed by JNR!
The Falcon X 28000 Kit features an integrated 950mAh battery and a reservoir including 2ml of pre-filled liquid. The Kit comes with two 10ml vials of 20mg nicotine salt liquid. A display shows the remaining battery level. The pod is rechargeable via the USB-C port on the underside (USB-C cable not supplied). The Falcon X Pod can deliver up to 28,000 puffs !
Discover the 17 flavors available !

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Nicotine strenght | 20 mg. |
| Flavour | Fruity |
| Capacity | 10ml |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 950 mAh |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 10 ml |
| Refill | Top |
| Coils | More than 1 ohm |