Vaporesso presents its new Gen SE Kit!
The Gen SE kit runs on an 18650 battery (not supplied) and develops up to 80W of power. It comes with Vaporesso's Ato iTank T, which holds up to 3ml of liquid. The Ato is compatible with GTi coils from the same brand.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 1 battery |
| Battery Type | 18650 (not included) |
| Maximum output | 80W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Tank compatibily | 24 mm max. |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 810 |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm |