Justfog is expanding its legendary Q16 range with the Q16 Pro Plus Kit !
The Q16 Pro Plus Kit has an integrated 1500mAh battery and is equipped with the new Clearo of the same name (Q16 Pro Plus), which can hold up to 3mL of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1500 mAh |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Tank diameter | Ø 18 mm |
| Refill | Side |
| Drip tip type | 510 |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |