The Drag series expands with the new Drag 5 Kit from Voopoo!
The Drag 5 Kit uses two 18650 batteries (not included) and can deliver up to 177W of power. The kit is sold with the Uforce X atomizer from the same brand, which can hold up to 5.5ml of liquid. The kit works with all Voopoo PnP X series coils.

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 2 batteries |
| Battery Type | 18650 (not included) |
| Maximum output | 177W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5,5 ml |
| Tank compatibily | 29mm max. |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 810 |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm |