Dotmod presents its new Dotpod Max Kit!
The Dotpod Max Kit features an integrated 2100mAh battery and can deliver up to 60W of power. The kit works with Dotmod's Dotpod Max cartridges with built-in coil. Empty Dotpod cartridges are compatible with DotCoil from the same brand.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| product |
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 2100 mAh |
| Maximum output | 60W |
| Draw | MTL, DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5 ml |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm |