Voopoo is expanding its Doric Series range with the Doric Galaxy Pod Kit with Powerbank !
The Doric Galaxy Pod Kit from Voopoo has been designed for MTL aficionados. It comes with a built-in 500mAh battery and a 1800mAh Powerbank, for a total autonomy of 2300mAh.
FIND COMPATIBLE FILTER DRIP-TIPS HERE

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 2300 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 10W |
| Adjustable airflow | No |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Side |
| Connector | Others |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | More than 1 ohm |