Vaptio presents its new Cosmo 2 Plus Kit!
This kit features an integrated 3000mAh battery and can deliver up to 35W of power. It works with Cosmo C5 and Cosmo C6 coils and a cartridge holding up to 3mL of liquid.

This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 3000 mAh |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 35W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Tank diameter | Ø 22,5 mm |
| Refill | Top |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |