The Armour Max Kit (big sister to the Armour S Kit) by Vaporesso works with 2 21700 or 18650 batteries (not supplied) and develops up to 220W of power. It is sold with the 6mL Ato iTank T by Vaporesso and is compatible with the brand's GTI coils.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Medium, Expert |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 2 batteries |
| Battery Type | 18650 / 21700 (not included) |
| Maximum output | 220W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 6 ml |
| Tank diameter | Ø 24 mm |
| Refill | Top |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm |