The Aegis range continues to expand with the new Aegis Hero Q kit from GeekVape!
The Aegis Hero Q kit features an integrated 1300mAh battery and can deliver up to 30W of power. The kit works with all GeekVape Q cartridges with built-in coil, which can hold up to 2ml of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| Battery life | 1300 mAh |
| Maximum output | 30W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 2 ml |
| Refill | Top |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |