Aspire presents the Pulz Pro Kit !
The Pulz Pro kit features an integrated 1400mAh battery and can deliver up to 30W of power. The kit is compatible with Aspire's Minican cartridges, with built-in coil, holding up to 3mL of liquid.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| product |
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1400 mAh |
| Maximum output | 30W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 3 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |