Innokin presents the Kroma R Kit !
The Kroma R Kit runs on an 18650 battery and can deliver up to 80W of power. It's sold with Innokin's Zlide atomizer, which can hold up to 4ml of liquid, and is compatible with all the brand's Z-coils series.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| product |
Innokin's Kroma R kit is equipped with Innokin's proprietary chipset, which integrates Wattage, Soft Voltage, Normal or Boost modes. | |
The Kit measures 82mm x 26mm x 43mm and is made of Zinc alloy. | |
Contenu du kit :
|
| Device type | Kits & Packs |
| Kits | Beginner, Medium |
| Kit type | Regulated boxs kits |
| External battery type | 1 battery |
| Battery Type | 18650 (not included) |
| Micro USB | Charging only |
| Maximum output | 80W |
| Draw | MTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 4 ml |
| Tank diameter | Ø 24 mm |
| Tank compatibily | 26mm max. |
| Refill | Top |
| Drip tip type | 510 |
| Child safety lock | Yes |
| Connector | 510 |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm, More than 1 ohm |