Oxva presents its new NeXlim Kit!
The NeXlim Kit features an integrated 1500mAh battery and can deliver up to 40W of power. The kit is compatible with NeXlim cartridges with integrated coil, which can hold up to 4mL of liquid.
The kit is also compatible with Xlim cartridges using an adapter (not included).
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 1500 mAh |
| Maximum output | 40W |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 4 ml |
| Refill | Side |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | 0.5 to 1 ohm |