GeekVape presents its new Aegis Boost 3 kit!
The Aegis Boost 3 kit features a built-in 3000mAh battery and can deliver up to 60W of power. The kit works with Aegis Boost 2 & 3 cartridges holding up to 5ml of liquid. The cartridges are compatible with GeekVape B serie coil.
This product is only compliant with the french regulation - see article 11 in our Terms and Conditions.
| Device type | Kits & Packs, Pods |
| Kits | Medium |
| Kit type | Pod kits |
| External battery type | Integrated |
| Battery life | 3000 mAh |
| Maximum output | 60W |
| Draw | DTL |
| Adjustable airflow | Yes |
| Capacity (ml) | 5 ml |
| Refill | Top |
| Electronic protections | Yes |
| Coils | Less than 0.5 ohm, 0.5 to 1 ohm |